Aż do nieba - Ten no hate made - Porando Hishi
Niesamowita historia księcia Józefa Poniatowskiego spod ręki japońskiej rysowniczki Ryoko Ikedy. Opowieść obowiązkowa dla wszystkich miłośników historii i komiksu!
We wschodniej Europie, za górskim pasmem Karpat rozciągała się żyzna i piękna równina. Ta płaska i daleka ziemia to Polska. Był to smutny kraj, bo stracił wolność polityczną na wiele długich lat...
Wszyscy dobrze znamy historię Polski na przełomie XVIII i XIX wieku. Działania reformatorskie, Sejm Wielki, konfederacje, intrygi, wojny, obietnice i nadzieje, a także późniejsze nimi rozczarowania. Japońska mangaka Rioko Ikeda postanowiła wykorzystać ten fragment dziejów, jako bogate tło miłosnych perypetii dla historycznych bohaterów tam występujących. Spojrzenie na własną historię z tak orientalnej perspektywy to niesamowite przeżycie...
Fabuła w bardzo dużej mierze oparta na wydarzeniach historycznych prezentuje się miodnie. Jedynie dosłownie kilkanaście epizodów i wydarzeń z życia postaci zostało zmienionych dla potrzeb rozwoju opowieści. Niemniej jednak prawie w ogóle nie odczuwa się tego, w miarę postępowania fabuły. Autorka bardzo naturalnie wprowadza na plan różne postacie z niezwykle bogatą psychiką i motywami postępowania. Równie gładko pojawiają się kolejne intrygi stawiające ks. Poniatowskiego i innych w rozmaitych sytuacjach i dylematach natury obyczajowej. Wręcz w każdym wątku wyczuwa się, że postacie żywo uczestniczą w ich rzeczywistości. Od pierwszych momentów można już zauważyć, dlaczego Ryoko Ikeda uważana jest za królową mangi. Nawet jeśli tematyka nie przypadnie do gustu, to jednak fabuła bardzo szybko wciąga, a całość można przeczytać wręcz jednym tchem. Usatysfakcjonowani będą nie tylko miłośnicy romansów, ale także historycy, których z pewnością zadowoli niezwykle precyzyjne odwzorowanie autentycznych wydarzeń. Także jedną z dobrych stron mangi będzie fenomenalna narracja, doskonale wprowadzająca w bieg wydarzeń.
Na pierwszy rzut oka losy żołnierza jakim był książę Poniatowski, wątek Kościuszki czy Napoleona mogą wydawać się nieco dziwne w mandze, która pasuje najbardziej do gatunku shoujo. Jednakże zarówno rozwój emocjonalny bohaterów jak i tło historyczne mają odpowiednie proporcje, przez co grupa docelowa czytelników jest niezwykle duża. Mangaka stworzyła jednak pasjonującą opowieść, w której życie prywatne miesza się z wielką polityką. Jako, że tytułów tego typu jest niezwykle mało, nic więc dziwnego, iż w Polsce komiks stał się dość popularny. Przyznać muszę, że mnogość wydarzeń autentycznych mile zaskakuje, a historia jest tu znacznie lepiej przedstawiona niż w niektórych podręcznikach. Wręcz trudno uwierzyć, że opowieść tę rozrysowała Japonka, nie gubiąc się pośród tych wszystkich wydarzeń. Pojawiają się jednak zawirowania typu przedstawianie księcia jako rysownika mang w wolnym czasie, a czasem zauważymy niezbyt dopasowany do akcji język. Nie wiem na ile jest to winą autorki, czy tłumacza, ale wiele tego typu potknięć nie ma.
strony: [1] [2]
|