..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia

 

 

 

 

 

 

 

KONWENTY

 >SZUKAJ


>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago


WełnowiecKiedy u podstawy liści (również wzdłuż głównych nerwów i w rozwidleniach gałązek) dostrzeżesz białe, włochate kuleczki - nie łudź się. To nie są paprochy ani kłaczki waty. Oto stałeś się sąsiadem WEŁNOWCA, szkodnika z rzędu pluskwiaków równoskrzydłych (Homoptera), kuzyna tarcznika i misecznika. Jak by tego było mało paskudnik żeruje nie tylko na górnych partiach rośliny. Schodzi również do podziemia. Rzuca się z zębiskami na korzenie i w przypadku zaniedbania może je zupełnie zniszczyć.
Samice mają miękkie, robakowate ciało, pokryte charakterystycznym puchatym nalotem. Nie są zbyt ruchliwe i wydawałoby się, że łatwo je zdybać i zwalczyć. Nic bardziej błędnego. Larwy tego wstręciucha potrafią się błyskawicznie rozprzestrzenić i zarazić pobliskie drzewka. Jeśli więc na Twoim bonsai zamieszkał wełnowiec, czym prędzej odizoluj je od reszty.
Wełnowiec należy do szkodników ssących. Podobnie jak tarcznik - zanieczyszcza "żerowisko" wydzielinami. Jego wraża działalność opóźnia, a czasem całkiem uniemożliwia rozwój rośliny. W niektórych przypadkach może doprowadzić do całkowitego unicestwienia drzewka.

Jak się pozbyć paskudników?


Jako, że wełnowiec jest spokrewniony z tarcznikiem można potraktować go tymi samymi preparatami. A więc masz do wyboru:
- proszki, które rozpuszcza się w odpowiedniej ilości wody (np.: MOSPILAN 20 SP - producent TARGET), stosowane najczęściej do oprysku i podlewania;
- koncentraty do rozcieńczania (np.: KARATE ZEON 050 CS - producent TARGET; ACTELLIC 500 EC - producent TARGET; CONFIDOR 200SL - producent BAYER), stosowane jak wyżej;
- tabletki do stosowania w glebie (np.: PROVADO(r) COMBI PIN - producent BAYER), uwalniają właściwości owadobójcze pod wpływem wody użytej do podlewania, przenikają do rośliny i zatruwają wełnowce od środka;
- opryski (np.: PROVADO PLUS AE - producent BAYER), drogi sposób, ale przynajmniej nie pomylisz proporcji;

Ja natomiast mam swój własny, może nieco dziwny, ale skuteczny sposób. Otóż do zwalczania wełnowca wykorzystuję nabłyszczasz do liści. Można go stosować niestety wyłącznie do roślin o grubych liściach (np.: oliwka europejska, fikusy, stephanotis, kroton, itp.). Uprzednio umytą i osuszoną roślinę należy spryskać preparatem z odległości około 20 cm, mając na uwadze przede wszystkim miejsca wyrastania liści, rozwidlenia gałęzi oraz spody liści. Nabłyszczasz nie zaszkodzi roślinie, ale pokryje nieprzepuszczalną warstwą pancerzyki szkodników, dzięki czemu nie będą mogły oddychać. W efekcie zejdą śmiercią tragiczną przez uduszenie.

Domowe sposoby eksterminacji

Mydło
Na temat kąpieli mydlanych pisałam w artykule o tarczniku. Tu zaznaczę tylko, że w początkowej fazie rozwoju wełnowca można pokusić się o zastosowanie tej metody. Niektórzy domorośli spece piszą, że można zeskrobywać szkodniki szczoteczką do zębów (byle nie tą, której sam używasz) moczoną w roztworze mydlanym. Wydaje mi się jednak, że to za bardzo pracochłonne i mało efektywne.

Jak działa mydło?
Dla przypomnienia wspomnę, że wełnowce - okutane chitynowymi pancerzykami są mało wrażliwe na polewanie wodą. Spływa ona po włochatej powłoce pancerza i nie zatyka otworów oddechowych. Jeśli jednak doda się nieco mydła (lub innego detergentu) pozatyka ono owe otwory i spowoduje uduszenie szkodnika.

Alkohol
Przyjęcie na cześć? Nie. Morderstwo z premedytacją. Wełnowce, tak jak każde żywe stworzenie, silnie reagują na alkohol. Najczęściej stosuje się rozcieńczenie 1:3 choć niektórzy zalecają 70% roztwór. W razie braku spirytusu możesz poświęcić nieco wódki.
Szczegółowe instrukcje odnoszące się do oprysków alkoholowych znajdują się w artykule na temat tarcznika.

Jak działa alkohol?
Tak samo jak w przypadku człowieka. Rzuca się na układ nerwowy, zaburza czynności ruchowe, a w efekcie przedawkowania następuje zejście śmiertelne.

Czosnek
Okazuje się, że służy nie tylko do odstraszania wampirów. Weźmij tedy dorodną główkę czosnku, a obierz z łupin i posiekaj drobno. Zalej 10 litrami wody, odstaw na czas jakiś (powiedzmy 24 godziny). Następnie odcedź i dodaj nieco mleka, by zwiększyć lepkość "preparatu". Nadaje się od razy do użycia. Spryskaj wierzch i spód liści. Możesz również podlać roślinę wodą czosnkową. Dla wzmocnienia działania dołóż kawałki czosnku, które pozostały po odcedzeniu.
Czytałam również o dwóch innych sposobach przygotowania wyciągu:
1. Należy wziąć główkę czosnku, zmiażdżyć i rozetrzeć na masę, zalać niewielką ilością wrzątku (powiedzmy 1/2 litra) i odstawić na 48 godzin. Po odcedzeniu dopełnić wodą do 2 litrów.
2. Zmiażdżoną główkę czosnku trzeba gotować w 1/2 litra wody przez pół godziny. Ostudzić, dopełnić do 2 litrów i dodać około 10 g szarego mydła.

Jak działa czosnek?
Wiadomo. Po zjedzeniu czosnku można zabić samym oddechem. Taki wełnowiec, jak sobie chuchnie - od razu leży. A tak całkiem poważnie domyślam się, że chodzi tu głównie o alicin - jeden ze składników olejku lotnego. Ma on działanie antybiotyczne i odkażające. Już za czasów barchanowych majtek i gorsetów czosnek stosowany był do sporządzania lewatyw zwalczających owsiki i glisty. Dlaczegóż by go w takim razie nie zastosować w stosunku do innych robali?

Nie możesz zapominać, że wełnowiec działa także pod ziemią. Żeby mieć pewność, że na sto procent rozstałeś się z tym niewygodnym współlokatorem, wymień drzewku ziemię.

Skund un sie wziun?Wełnowiec pojawia się głównie w okresie grzewczym, choć może zagościć u ciebie również latem. Wpływa na to przede wszystkim podwyższona temperatura oraz spadek wilgotności powietrza. Ani rozpalone do czerwoności kaloryfery ani mocno nasłoneczniony parapet nie stworzą przyjaznego środowiska dla twojego drzewka. Zadbaj o to, by podłoże w doniczce nie wysychało na wiór, a higrometr (czyli urządzenie do pomiaru wilgotności powietrza) nie schodził poniżej 50%.
Spryskuj drzewka wodą, zainstaluj na grzejniku ceramiczne naczynka. Kup elektryczny nawilżacz, a jeśli cierpisz akurat na niemoc finansową zastosuj babciny sposób z mokrymi ręcznikami. Wystarczy, że umieścisz na kaloryferze lekko wyżętą szmatkę, a już atmosfera z pomieszczeniu się poprawi. Nie tylko twoje bonsai poczują się lepiej.
Uważaj też z nawozami i używkami. Zwłaszcza zimą, kiedy rośliny przechodzą w stan spoczynku i nie potrzebują dodatkowego zasilania. Przenawożone drzewka paradoksalnie stają się mniej odporne na infekcje i łatwiej "łapią" wszelkiego typu choróbska.

Laurefin.

komentarz[60] |

Komentarze do "Wełnowiec"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.


© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Viol
Engine by Khazis Khull based on jPortal
Polecamy: przeglądarke Firefox. wlepa.pl


>POLECAMY!


      Sonda
   Aktualnie nie jest prowadzona żadna ankieta.
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

      Top 10

      Statystyki
mieszkańcy online:

wędrowców: 0

      ShoutBox
Strona wygenerowana w 0.021206 sek. pg: