..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia

 

 

 

 

 

 

 

KONWENTY

 >SZUKAJ


>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago


Oczka wodne

W poprzednim artykule pisałem, że woda jest nieodłącznym, obowiązkowym elementem w ogrodzie w stylu japońskim. W każdym ogrodzie powinna znajdować się choćby niewielka sadzawka, która jest symbolem życia. Zakładając ogród z oczkiem wodnym warto zastanowić się, czy nie byłoby ono ciekawsze, gdyby poza drobnymi bezkręgowcami i ewentualnie nielicznymi płazami, które same się w nim pojawią i zadomowią, pływały ryby sprawiające, że nasze oczko staje się obiektem zainteresowań i zachwytu znajomych, a już na pewno dzieci. Hodowanie ryb sprawia wiele radości i satysfakcji właścicielowi i może przerodzić się w fascynujące hobby. Jeżeli tylko nasze oczko jest wystarczające do hodowli chociażby kilku złotych rybek to czemu nie? Z biegiem czasu w krajach dalekiego wschodu powstała duża ilość gatunków kolorowych rybek, które z powodzeniem możemy trzymać w naszym klimacie przez okrągły rok. Oczywiście istnieją także gatunki, które w oczku mogą mieszkać tylko przez okres lata, gdyż zima może się okazać dla nich śmiertelna. Przy zakupie ryb należy więc uważać na to co kupujemy. Dla tego chcę Wam nieco ułatwić zadanie i opisać najpopularniejsze rybki do hodowli w stawku ogrodowym.

DOGODNE WARUNKI DLA RYB W OCZKU

Bez względu na gatunek hodowanych rybek musimy przestrzegać pewnych zasad obowiązujących przy trzymaniu ryb w oczku.

Po pierwsze w każdym zbiorniku przeznaczonym dla ryb musi znajdować się jakieś urządzenie filtrujące oraz napowietrzające wodę (kaskada, fontanna itp.), które jest wręcz niezbędne przy posiadaniu większej liczby ryb. Bowiem bez odpowiedniej filtracji woda w oczku szybko się ,,psuje" - to znaczy wszystkie odchody ryb oraz niezjedzone resztki pokarmu ulegają rozkładowi w wodzie, co powoduje uwalnianie się szkodliwych substancji. A żeby tego było mało, stanowią świetną pożywkę dla glonów, które pomijając już to, że szpecą zbiornik i śmierdzą to stanowią poważne zagrożenie dla ryb, gdyż zabierają ogromne ilości tlenu i ryby dosłownie się duszą, więc obowiązkowo powinniśmy zamontować urządzenia do filtrowania oraz natleniania wody. W każdym sklepie akwarystycznym, czy ogrodniczym można dostać taki sprzęt. Bardzo poręczne są fontanny, w których jest wmontowany filtr, zatrzymujący brudy na gąbce podczas zasysania. Z jego górnej części wytryskuje czysta woda, która spadając z powrotem dodatkowo natlenia wodę, a przy okazji stanowi walor dekoracyjny.
Hodując rybki w oczku powinniśmy zapewnić naszym podopiecznym częściowe zacienienie zbiornika, gdyż w duże upały woda łatwo się przegrzewa co zmniejsza ilość tlenu w wodzie, a zarazem zwiększa u ryb podatność na choroby. Dobrym wyjściem jest posadzenie przy zbiorniku jakiegoś krzewu najlepiej iglastego, gdyż nie ma obawy, że jesienią będą nam przeszkadzać spadające liście.
Jeżeli chcemy pielęgnować rybki w oczku przez cały rok, to zbiornik musi być głębszy niż sezonowy. Powinien mieć ok. 1,5 metra w najgłębszym miejscu, a dla większych gatunków nawet 2 metry.
Nawet w sporym oczku nie należy przesadzać z ilością ryb, gdyż przerybienie najczęściej powoduje wiele naprawdę niebezpiecznych dla ryb chorób, a poza tym ryby nie rosną prawidłowo i często dochodzi do skarlenia. Nadmiar ryb zwiększa też ilość odchodów, z którymi nawet najlepszy filtr nie będzie w stanie sobie poradzić, więc trzeba pamiętać, że ryby są tylko dodatkiem uatrakcyjniającym oczko i lepiej mieć ich mniej niż za dużo, co powoduje zachwianie równowagi biologicznej.Następnym ważnym zagadnieniem jest karmienie ryb. W przeciwieństwie do akwarium w oczku jest niewyobrażalna ilość żywego pokarmu (rozwielitki, oczliki, ochotki, wodzienie i inne larwy komarów), który jest najlepszy i najwartościowszy ze wszystkich możliwych, więc sztuczne pokarmy firmowe mogą stanowić jedynie dodatek do diety ryb. Natomiast przy hodowli większej ilości rybek powinniśmy od czasu do czasu wpuszczać do oczka trochę żywego pokarmu, jednak należy go brać zawsze z pewnych źródeł. Nigdy nie wolno poławiać go w jeziorach, stawach czy innych zbiornikach, w których żyją ryby, ponieważ istnieje ogromne ryzyko przeniesienia do oczka wielu chorób. Koniecznie trzeba też sprawdzić, czy w planktonie, który przynieśliśmy nie ma żadnych stworzeń mogących zagrozić rybom np. żółtobrzeżek czy larwa ważki. Obecnie żywy pokarm można kupić w każdym sklepie zoologicznym za grosze, więc nie ma problemu. Większość ryb przeznaczonych do oczek poza bezkręgowcami zjada także roślinne pokarmy, dlatego raz na jakiś czas należy wrzucić do wody liście parzonej sałaty, gotowany ryż, płatki owsiane itp. Większym rybom np. karpiom koi można podawać kukurydzę lub groszek z puszki. Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie w oczku sporej ilości moczarki, która rośnie niezmiernie szybko i jest świetnym producentem tlenu. Jest ona ulubionym roślinnym pokarmem wielu rybek takich jak np. amury czy złote rybki. Narybek nie wymaga specjalnej karmy. Wytarczą mu pierwotniaki, których nie brakuje. W przypadku wychowu narybku w akwarium trzeba podawać duże ilości pokarmu - najlepiej żywego, jak wrotki czy solowiec (Artemia salina), Ten ostatni jest najlepszym z możliwych pokarmów. Rybki rosną przy nim niemalże w mgnieniu oka. Dodatkowo można dawać maluchom suszone drożdże, żółtko z jajka na twardo i pokarmy firmowe.strony: [1] [2]
komentarz[35] |

Komentarze do "Oczka wodne"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.


© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Viol
Engine by Khazis Khull based on jPortal
Polecamy: przeglądarke Firefox. wlepa.pl


>POLECAMY!


      Sonda
   Aktualnie nie jest prowadzona żadna ankieta.
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

      Top 10

      Statystyki
mieszkańcy online:

wędrowców: 0

      ShoutBox
Strona wygenerowana w 0.023524 sek. pg: