..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia

 

 

 

 

 

 

 

KONWENTY

 >SZUKAJ


>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago


Masakazu Katsura

Urodził się 10 grudnia 1962 w prefekturze Fukui. Mangą zainteresował się bardzo wcześnie. Brak poparcia ze strony rodziny nie był w stanie powstrzymać jego potrzeby rysowania. Swoją pasję dzielił z przyjacielem - również zapalonym grafikiem. Zdrowa rywalizacja przy wykonywaniu rysunków mangowych wydatnie wpłynęła na doskonalenie kreski i wypracowywanie własnego, niepowtarzalnego stylu. Z czasem Katsura zaczął brać udział w różnego rodzaju konkursach rysowniczych. Poza tym przygotowywał grafiki i szkice mang dla wydawnictw zajmujących się tą tematyką. W większości były odrzucane, ale Katsura nie poddawał się, co zaowocowało wreszcie zdobyciem zaszczytnego tytułu najlepiej zapowiadającego się talentu rysowniczego. Pod koniec lat '70 jego historia "Tenkosei wa Hensohei" otrzymała drugą nagrodę Jump Comics Tezuka Prize. "Tenkosei..." razem z mangą "Tsubasa" (1981r.) zostały zauważone podczas konkursu zorganizowanego przez wydawnictwo Shueisha w celu rekrutacji młodych twórców do tygodnika "Shonen Jump". Jednak prawdziwy zwrot w jego karierze przyszedł w roku 1983, wraz z opowieścią "Wing-Man". Tym właśnie tytułem otworzył sobie furtkę do kariery, bijąc rekordy popularności. Z dnia na dzień stał się jednym z najbardziej znanych mangaków, a jego komiks w krótkim czasie doczekał się filmowej adaptacji. Wytwórnia Toei Animations wyprodukowała czterdzieści siedem odcinków serialu "Yune Shenshi Wingman".

I kiedy już wydawało się, że nic nie jest w stanie przeszkodzić w rozkwicie jego kariery zdarzył się wypadek. Katsura doznał kontuzji prawej ręki i niemal na rok musiał odłożyć rysowanie. Wrócił na rynek wydawniczy w roku 1985 z komiksem "Choki Doin Vader", który jednak nie wzbudził wielkiego zainteresowania. Prawdopodobnie zniechęcony słabym przyjęciem poważniejszego tematu Katsura postanowił zająć się rysowaniem lekkich i zabawnych historii romantycznych.

W tym czasie ukazały się shorty: "Vauguman", "Chisana Akari" i "Video Girl". W roku 1987 pojawiło się "Present from Lemon". Ale to właśnie sugestia wydawcy odnosząca się do mangi "Video Girl" skierowała karierę Katsury na nowe tory. Z krótkiej opowiastki powstała mocno rozbudowana seria opowiadająca o losach dziewczyny z filmu video, która wyskakuje z ekranu by pomóc pewnemu młodzieńcowi zdobyć przychylność ukochanej. Pierwszy odcinek zatytułowany "Den'ei Shojo Video Girl" ukazał się w 1989 roku w gazecie "Shonen Jump". Seria okazała się niezwykle popularna i pojawiała się na łamach czasopisma do roku 1992. Niedługo potem w oparciu o mangę powstał mini serial OAV liczący 6 odcinków. Na fali popularności "VGA" Katsura stworzył "Video Girl Len", która była niejako jej kontynuacją. Spotkała się jednak z niechęcią ze strony czytelników, autor wrócił więc do rysowania krótkich, wesołych historyjek, m. in. "Woman in the Man" (Zetman).
Rok 1993 przyniósł pracę nad ilustracjami do powieści "Video Girl" napisanej przez Tomitę Sukehiro, a wypuszczonej na rynek przez wydawnictwo Shueisha. To również czas, kiedy Katsura zaczął rysować "DNA2". Z początku miała być krótką opowiastką, ale na prośbę fanów przekształciła się wkrótce w pokaźnych rozmiarów serię. Wydawnictwo Shueisha widząc rosnącą popularność mangi zainwestowało w serię telewizyjną, która liczyła 12 odcinków.

W roku 1994 został wydany piąty tom "DNA2" i na nim Katsura zakończył serię. Nie miał jednak chwili wytchnienia, bo natychmiast zaangażował się w prace nad serialem anime "Zeiram Iria: The Animation", będącym adaptacją filmu fabularnego. Rok 1995 to powrót do shortu z 1992 roku "Shadow Lady". Pierwotnie manga ta pojawiła się w czasopiśmie "V-Jump" jako niezależna opowieść. Jakiś czas później została włączona do tomiku "Zetman", gdzie oprócz niej i tytułowej historii pojawiły się także "Shin-no shin" oraz "Woman in The Man". Jako, że "Shadow Lady" zyskała dużą popularność wśród czytelników Katsura rozbudował ją do trzech tomów.

W 1997 roku wydawnictwo Shueisha zaproponowało mu narysowanie krótkiej opowieści dla dorosłych, która liczyłaby nie więcej niż 50 stron. Wkrótce na łamach czasopisma "Allamn" pojawiła się manga o tajemniczym tytule "M" (gdzie M znaczy tyle, co masochista, więcej wyjaśnień chyba nie trzeba).
Niedługo potem magazyn "Shonen Jump" poprosił Katsurę o stworzenie mangowej serii, którą zapełniłby pustkę po zakończonym właśnie "Dragon Ball" Akiry Toriyamy. Tak właśnie powstała trzecia historia, przez niemal trzy lata bijąca rekordy popularności, czyli "I''s". Projekt zakończony został w 2000 roku; ostatni odcinek ukazał się w 24 numerze czasopisma. Również w tym wydaniu pojawił się short "Dr Chambalee". Natomiast w 2002 roku na rynek trafiła praca "Bich's Life" z grafikami Katsury.

Na koniec odrobina ciekawostek. Masakazu Katsura publikuje swoje mangi w studiu o nazwie K2R, która jest skróconą formą jego nazwiska (K=Ka, 2=tsu, R=ra). Jest wielkim fanem Batmana, czego przejawy można zobaczyć w tle niektórych jego komiksów. Poza tym ma fioła na punkcie sportowych butów. Jego kolekcja zalicza się do największych w Japonii.

Dla zainteresowanych podaję, gdzie w sieci można znaleźć mangi Masakazu Katsury:
Zetman -Projekt Manga;
DNA 2 - Hayate;
Shadow Lady - Metro Translation;
Dr Chambealee - Projekt Manga;

Laurefin.

komentarz[22] |

Komentarze do "Masakazu Katsura"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.


© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Viol
Engine by Khazis Khull based on jPortal
Polecamy: przeglądarke Firefox. wlepa.pl


>POLECAMY!


      Sonda
   Aktualnie nie jest prowadzona żadna ankieta.
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

      Top 10

      Statystyki
mieszkańcy online:

wędrowców: 0

      ShoutBox
Strona wygenerowana w 0.020224 sek. pg: