..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia

 

 

 

 

 

 

 

KONWENTY

 >SZUKAJ


>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago


Akira Toriyama

Dawno temu kiedy Polacy bawili się w podpisywanie Układu Warszawskiego w odległej Japonii a ściślej w Nagoya... Ech znowu tłumaczenie... Stolica najbardziej uprzemysłowionej prefektury nie tylko w Japonii ale i na świecie. No więc właśnie na peryferiach Nagoya 5 kwietnia 1955r. urodził się jeden z kultowych współczesnych komediowych mangaków - Akira Toriyama. Znany i kochany za między innymi "Dragon Ball" oraz "Dr. Slump".

Przygodę z rysunkiem rozpoczął dzięki dziełom Walta Disneya (101 Dalmatyńczyków i takie tam). Swoje prace doskonalił w szkole na wydziale projektowania. Po jej ukończeniu zaczął pracować jako projektant w niewielkiej firmie w Nagoyi. Praca najwidoczniej niezbyt mu się podobała, bo po trzech latach zwolnił się i próbował swoich sił w dziedzinie komiksów. Pierwszym dziełem było "Awawa World" stworzone na konkurs "Monthly Young Jump Award". Mimo iż nie zostało wydane dało ono Toriyamie możliwość pracy w Shueishy. Zainspirowany "Gwiezdnymi Wojnami" narysował ich parodię pod tytułem "Mysterious Rain Jack". Praca wygrała konkurs "Monthly Young Jump Award" lecz znowu nie została wydana. Będąc na dobrej drodze do sukcesu Akira stworzył mangę "Wonder Island". Została opublikowana w grudniu 1978 r. w gazecie "Shonen Jump". Pełna była aluzji i śmiesznych postaci czyli tego, co lubił najbardziej tworzyć. Powoli krystalizowały się pierwowzory postaci z "Dr. Slumpa" (Najbardziej były one widoczne w "Wonder Island 2" oraz "Gyaru Deka Tomato").

Tak więc w 1980r. znowu w "Shonen Jump" ukazała się nietypowa manga "Dr. Slump" w postaci 18 tomów. Jako że stała się natychmiastowym przebojem rok później zadebiutowało anime. Do kin trafiło też 8 filmów pełnometrażowych. Ogólny szał musiały wytrzymać osoby, którym historia Aralki niezbyt się podobała. Do Polski anime trafiło po około... 15 latach... (Chyba je na osłach wieziono:|). Przez następne 3 lata ukazywały się krótkie humorystyczne historie bardzo lubiane przez fanów: "Pink", "Chobit", "Escape", "Mad Matic" oraz "Dragon Boy". Na podstawie tej ostatniej w 1984r. powstał kultowy "Dragon Ball". Sukces Toriyama osiągnął dzięki doświadczeniu i wykorzystaniu wielu sprawdzonych pomysłów. Wydano 42 tomy i autor skończył serię lecz "Toei Animation" kontynuowało przygody Goku w trzeciej serii telewizyjnej GT. Nie ma co się tu rozpisywać, bo trochę by to zajęło - o "Dragon Ballu" przeczytanie gdzie indziej. Jeszcze jedną mangą wydaną przez Akire Toriyamę był komiks o dość ciekawej tematyce - rysowaniu. "Toriyama Akira Hetapi manga kenkjujo" ukazał się w 1985r. Dalej mangaka zdecydował potworzyć trochę na rynku gier video. Powstały gry: "Dragon Quest", "Chrono Trigger" oraz "Tobal". Wszystkie odniosły sukces w Japonii no a w Polsce ledwo co je dostrzeżono. Dużo gier powstało też bez udziału autora na podstawie najbardziej sławnych mang. Co okazało się największym sukcesem było też największą zgubą Akiry. Nie był on w stanie stworzyć hitu lepszego od "Dragon Balla". Mangi takie jak "Cashman", "Cowa" czy "Bulbul of the Magical Village" szybciej opuszczały rynek niż go zdobywały... Mówi się ostatnio, że być może szykuje się powrót Akiry na rynek gier video. Podiął on prace nad grą "Blue Dragon", do której prawdopodobnie powstanie manga. Zobaczymy z jakim skutkiem... Na tym kończy się historia Akiry Toriyamy chociaż kto wie czym nas jeszcze zaskoczy...

Jak wiadomo mniej lub bardziej oficjalnie Akira Toriyama to osoba nieśmiała, wstydliwa i ogólnie unikająca kontaktów. Jeśli znajduje wolny czas to poświęca go: rodzinie, graniu w gry video i budowaniu modeli. Lubi przebywać na łonie natury, kocha zwierzęta i rośliny.

Tytuły, które powinien znać każdy fan: "Dragon Ball", "Dr. Slump", "Alien X", "Toki Mecha", "Toriyama Akira Hetapi manga kenkjujo", "Cowa", "Kajika", "Majin Mura-no Bubu" oraz "Sand Land".

Wróbel.

komentarz[7] |

Komentarze do "Akira Toriyama"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.


© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Viol
Engine by Khazis Khull based on jPortal
Polecamy: przeglądarke Firefox. wlepa.pl


>POLECAMY!


      Sonda
   Aktualnie nie jest prowadzona żadna ankieta.
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

      Top 10

      Statystyki
mieszkańcy online:

wędrowców: 0

      ShoutBox
Strona wygenerowana w 0.022690 sek. pg: