..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia

 

 

 

 

 

 

 

KONWENTY

 >SZUKAJ


>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago


Kultura Japonii - SłownikTytułKultura Japonii - Słownik
AutorJolanta Tubielewicz
WydawcaWSiP
Rok
wydania
1996
Ilość stron353
Cenaokoło 15 PLN
Ocena9/10


500 haseł i 300 biogramów - niezbędnik każdego początkującego miłośnika Kraju Kwitnącej Wiśni. Wszystkie dotyczą szeroko pojętej kultury duchowej, jak i materialnej Japonii.

Autorka pisząc tę książkę z pewnością miała przed sobą niełatwe zadanie. W końcu jak tu właściwie można streścić kulturę danego kraju (a zwłaszcza tak złożonego, jak Japonia!) w jednej pozycji, nie zanudzając przy tym czytelnika natłokiem informacji? Nie ulega wątpliwości, że pomimo tych trudności Jolanta Tubielewicz wywiązała się znakomicie ze swojego zadania. Do księgarni trafiła książka ciekawa, wartościowa, a przede wszystkim niezbędna dla każdego, kto choć trochę interesuje się Japonią.

Ponad pół tysiąca haseł dotyczy konkretnych rzeczowych pojęć związanych z Krajem Wschodzącego Słońca. Poruszają one praktycznie wszystkie dziedziny kultury od architektury do muzyki i choć zaledwie ocierają się o daną tematykę, zaskakująco dużo można się dowiedzieć na interesujący nas temat. Pisząc każde hasło autorka doskonale zdawała sobie sprawę z tego, które rzeczy są istotne, a które można spokojnie pominąć. Dlatego też znajdując dane hasło spodziewać się możemy rzetelnej informacji. Jest to pewna wada dla osób specjalizujących się w danej dziedzinie kultury, gdyż nie znajdą niczego odkrywczego na najbardziej interesujący je temat. Mimo to zauważyć można od razu ze słownik powstał raczej dla wolnych pasjonatów, niż dla zagorzałych pseudo japonistów.

Biogramy również wyglądają interesująco. Jeśli gdziekolwiek natkniemy się na japońskie nazwiska prawie na pewno znajdziemy je w tym słowniku. Rozrzut profesji jest równie bogaty, co opis kultury - od kompozytorów i malarzy, poprzez noblistów, aż do duchownych. I choć nie znajdziemy tu wyczerpujących elaboratów, to wszystkie jak najbardziej istotne informacje będą na swoim miejscu. Ponadto znajdziemy też hasła nawiązujące do mitologii i postaci w niej występujących, które szerzej opisane zostały w innej książce - "Mitologia Japonii".

Wedle opisu znajdziemy w tej pozycji ponad 300 zdjęć i obrazków, które zdecydowanie urozmaicają lekturę i pozwalają na lepsze zrozumienie trudniejszych pojęć. Sporo pojawia się reprodukcji, chociażby sławniejsze "Dziewczęce Kabuki" czy "Matka karmiąca dziecko". W danych technicznych warto wspomnieć, że książka wydana jest w twardej okładce, a jakość papieru jest bardzo dobra, co dodatkowo umila czytanie.

Jak najbardziej polecam lekturę słownika kultury Japonii, który jak dotąd jest jedynym tak szeroko zebranym w jednym miejscu źródłem informacji o Kraju Kwitnącej Wiśni. Ci, którzy szukają rzetelnego kompendium wiedzy niewymagającego wiedzy z zakresu japonistyki na pewno powinni sięgnąć po ten tytuł.

Wróbel.

komentarz[3] |

Komentarze do "Kultura Japonii - Słownik"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.


© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Viol
Engine by Khazis Khull based on jPortal
Polecamy: przeglądarke Firefox. wlepa.pl


>POLECAMY!


      Sonda
   Aktualnie nie jest prowadzona żadna ankieta.
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

      Top 10

      Statystyki
mieszkańcy online:

wędrowców: 0

      ShoutBox
Strona wygenerowana w 0.016358 sek. pg: